peoples

pompy ciepła Szczecin

 

Pompy ciepła – Szczecin Stargard Gryfino Police

Jednym z elementów sprawnie działającego systemu energooszczędnej i ekologicznej instalacji CO w budynku może być pompa ciepła. Jest to urządzenie służące do pozyskiwania energii cieplnej zgromadzonej w środowisku – w ziemi, powietrzu lub w wodzie. Źródło pozyskania energii podpowiada dostępne rodzaje pomp ciepła: wyróżniamy pompy gruntowe, pompy powietrzne, wodne i hybrydowe.

Zasada działania pompy jest w zasadzie identyczna, jak sposób pracy klimatyzatora lub… lodówki, tylko ciepło przemieszcza się w przeciwnym kierunku. Urządzenie wykorzystuje naturalny ruch energii z cieplejszego do zimniejszego miejsca, zużywając do pracy energię o wartości mniejszej, niż wartość energii dostarczonej przez siebie do wnętrza budynku. Pompy ciepła mogą również służyć do obsługi obiegu ciepłej wody użytkowej, a niektóre modele nawet do schładzania pomieszczeń. Pozyskana przez nie energia cieplna jest energią niskotemperaturową (zazwyczaj 30-40°C, maksymalnie do 60°C), dzięki czemu pompy te są doskonałym partnerem niskotemperaturowych instalacji grzewczych, np. ogrzewania podłogowego. Sprawdzą się one wyjątkowo dobrze w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Znakomitym uzupełnieniem kompleksowej instalacji w takim budynku będzie też montaż do systemu grzewczego rekuperatora.

Wybierz interesujące cię segmenty oferty:

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA

GRUNTOWE POMPY CIEPŁA

 

Dlaczego warto montować pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła zapewnia użytkownikom wiele korzyści. Przede wszystkim urządzenie to pozwala pozyskiwać do swoich celów energię cieplną w sposób nieszkodzący środowisku. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest rozwiązaniem perspektywicznym, a jako takie i jako przyjazne naturze jest dziś często wspierane oraz dotowane; w zależności od lokalizacji montażu, można częściowo pozyskać środki finansowe lub niskooprocentowany kredyt na pompę ciepła. Urządzenie to jest w zasadzie bezobsługowe, nie generuje wysokich kosztów pracy, pozwala za to obniżyć realne wydatki na ogrzewanie budynku.

Inwestycja w pompę ciepła jest długofalowa (urządzenie to może działać nawet przez 30 lat), ale jeśli zacznie się o niej myśleć już na etapie projektu domu, to może się okazać wydatkiem podobnym do kotłowni gazowej bądź stałopalnej. Trzeba tylko pamiętać, że należy uwzględnić wszystkie koszty i zwrócić uwagę na pełną automatyzację pracy takiej instalacji. Warto zaznaczyć również fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, więc zastosowanie fotowoltaiki pozwoli na uzyskanie prawie darmowego ogrzewania domu. Zgodnie z ekologicznymi trendami, w przyszłości być może wszystkie pompy ciepła będą zasilane energią pochodzącą z biopaliw i OZE.

Za montażem pomp ciepła przemawia szybki zwrot kosztów poniesionych na tę inwestycję i niskie koszty eksploatacji pomp, a także możliwość doboru rodzaju i mocy urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika lub inwestora. Pompy ciepła sprawdzają się też świetnie jako uzupełnienie działających już instalacji i urządzeń np. kotłów na paliwa stałe, kominków czy kolektorów słonecznych. Nie wszyscy wiedzą też o tym, że pompy ciepła latem mogą spełniać dodatkowe funkcje, chłodząc pomieszczenia.

Pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla nowych i modernizowanych budynków, jak i dla wspomnianego już powyżej budownictwa energooszczędnego. Jeśli technologia zastosowana przy budowie pozwala zredukować zapotrzebowanie danego budynku na ciepło, montaż pomp ciepła będzie tym bardziej opłacalny. Ale również w przypadku budownictwa tradycyjnego można podejść kompleksowo do kwestii ogrzewania budynku, łącząc montaż wybranej pompy z ociepleniem ścian czy wymianą okien na bardziej szczelne.

 

Powietrzne pompy ciepła

WIĘCEJ »

Gruntowe pompy ciepła

WIĘCEJ »
marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

telephone-ico

tel. 91 350 82 74

kom. 506 159 289

kom. 503 940 880

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59