peoples

Co to jest i na czym polega wentylacja mechaniczna?

Co to jest i na czym polega wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja, polega na wymianie zanieczyszczonego i zużytego powietrza z pomieszczeń na świeże, nawiewane z zewnątrz. Tak w wielkim skrócie można opisać specyfikę systemów rekuperacyjnych. Czytając dalszą część artykułu, dowiesz się więcej na temat specyfiki działania wentylacji mechanicznej, poznasz jej najważniejsze zalety oraz przykłady zastosowania.

Specyfika działanie wentylacji mechanicznej

Ogólny schemat działania wentylacji mechanicznej jest stosunkowo prosty. Czyste powietrze z zewnątrz jest zasysane do budynku za sprawą czerpni (część instalacji rekuperacji), a następnie mechanicznie wtłaczane do wnętrza instalacji, po czym trafia do wymiennika ciepła. Do wymiennika ciepła trafia również zużyte powietrze zassane z pomieszczeń i kierowane na zewnątrz. Czyste powietrze pobiera energię cieplną od zużytego, po czym trafia ocieplone do pomieszczeń.

Oprócz tego nawiewane powietrze podlega filtracji. Im lepsza technologia filtracji i wyższy poziom jakości filtrów tym powietrze trafiające do wnętrz jest lepiej oczyszczone z różnego rodzaju pyłów i pyłków, kurzu, grzybów i pleśni, a nawet częściowo z bakterii (np. poprzez dodatek srebra przeciwdrobnoustrojowego w instalacji).

Otwory wentylujące, które wyciągają zużyte powietrze, montowane są najczęściej w takich pomieszczeniach jak łazienki, kuchnie, garderoby i schowki. Z kolei nadmuchy świeżego i czystego powietrza zwykle znajdują się w pokojach dziennych, salonach i sypialniach.

Zalety zastosowania wentylacji mechanicznej

Zastosowanie wentylacji mechanicznej to przede wszystkim skuteczny i wydajny sposób na świeże powietrze, które jest czyste, pozbawione owadów, kurzu czy innych zanieczyszczeń. Jest cały czas filtrowane podczas nawiewania, dlatego można mieć pewność jego wysokiej jakości. Nie trzeba przy tym otwierać okien, więc można zmniejszyć straty ciepła. A jeśli nie otwierasz okien, nie musisz przejmować się przeciągami czy hałasami dobiegającymi z zewnątrz.

Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku nowoczesnych, energooszczędnych budynków. Sprzyja w ograniczaniu zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania domu. Ogranicza rozwój grzybów i pleśni w miejscach na ścianach, gdzie nie będzie żadnego przepływu powietrza.

 

 

 

 

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59