peoples

fotowoltaika Szczecin

 

Fotowoltaika – co to jest?

Zmieniające się warunki klimatyczne i popularyzacja trendów ekologicznych prowadzi obecnie do wzrostu znaczenia odnawialnych źródeł energii. Ich najobfitszym elementem jest energia słoneczna. Fotowoltaika to proces, który wykorzystuje światło słoneczne do pozyskania prądu. Dziedzina ta rozwija się bardzo dynamicznie i zakłada się, że niedługo stanie się powszechnym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej.fotowoltaika Stargard

 

Jak działa?

Proces pozyskania energii elektrycznej ze słońca składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to instalacja paneli fotowoltaicznych. Następnie, gdy promienie słoneczne dotrą do paneli, dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, czyli konwersji energii słonecznej w prąd elektryczny (stały). Wytworzony prąd trafia do falownika, gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny o odpowiednich parametrach, który może już zasilić nasze mieszkanie. Bywa tak, że wyprodukowanej przez nasze panele energii będzie za dużo, w takim wypadku możemy gromadzić nadwyżkę. Do wyboru mamy akumulatory lub podłączenie do sieci, oba sposoby pozwolą nam na magazynowanie i późniejsze wykorzystanie energii.

 

Dlaczego warto?

Obecnie fotowoltaika rozwija się prężnie w wielu miejscach świata. Spowodowane jest licznymi zaletami płynącymi z korzystania z fotowoltaiki. Przede wszystkim jest to proste wykorzystanie darmowego źródła energii – Słońca. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne, ponieważ dostęp do promieni słonecznych mamy niemal wszędzie. Kolejnym istotnym aspektem jest ekologia. Dotychczasowe źródła pozyskiwania energii mają dwie główne wady: znacznie zanieczyszczają środowisko i są wyczerpywalne. W przypadku promieni słonecznych oba te czynniki praktycznie nie występują.

To co pewnie powstrzymuje wielu przed inwestycją w fotowoltaikę to koszty zainstalowania tego systemu, choć i to zmierza w dobrym kierunku. Ciągłe innowacje pozwalają na zastosowanie coraz mniej kosztownych technologii. Fotowoltaika jest więc jak najbardziej opłacalna. Redukuje ona wydatki na rachunki za prąd, może nawet w pełni zastąpić nam dotychczasowe źródła energii. Przy właściwym zagospodarowaniu paneli słonecznych i odpowiednich warunkach inwestycja zwróci się po 7-10 latach. Po tym czasie możemy przez lata generować kolejne oszczędności. Duży wkład w rozwój dziedziny, jaką jest fotowoltaika, ma Unia Europejska. W celu zachęcenia użytkowników do wybierania rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii, UE oferuje dofinansowania i ulgi podatkowe dla osób korzystających z paneli fotowoltaicznych. Jest to kolejna ekonomiczna zaleta fotowoltaiki. W naszym kraju skorzystać można z programu MÓJ PRĄD, który oznacza w dofinansowanie do 5.000zł do instalacji fotowoltaicznej.

Niewątpliwym plusem jest także wytrzymałość paneli fotowoltaicznych. Są one bardzo odporne na różne czynniki zewnętrzne, np. bardzo wysoką lub niską temperaturę, obfite deszcze, burze, silne wiatry, a nawet gradobicia. W Polsce jak i całej Europie wszystkie panele znajdujące się w sprzedaży posiadają certyfikat IEC 61215. Potwierdza on odporność paneli na kule gradowe o średnicy 25 milimetrów spadający z wysokości 23 m/s.

Wykorzystanie w pełni wydajności paneli jest możliwe dzięki regularnej i właściwej konserwacji. Utrzymanie urządzania w czystości jest bardzo łatwe. Wystarczy do tego miękka gąbka, woda demineralizowana i izopropanol. Dbanie o panele zapewni na maksymalne wykorzystanie ich wydajności oraz bezawaryjną pracę.

 

Panele fotowoltaiczne – moc.

Jednym z najważniejszych elementów przy wyborze paneli jest dobór mocy. Zależy ona od wielu czynników, m.in. miejsca montażu, ilości paneli, warunków meteorologicznych, a przede wszystkim zapotrzebowania na energię elektryczną. Istotne jest określenie przeanalizowanie rocznego zużycia energii, w tym celu można prześledzić nasze opłaty za prąd. Dostosowanie poziomu mocy do naszych potrzeb pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nadwyżek lub niedoborów energii. Proces ten wydaje się dość skomplikowany, jednak obecnie bez problemu możemy znaleźć wzór na potrzebną moc lub skorzystać z pomocy specjalistów.

 

Gdzie zamontować panele?

fotowoltaika panele słoneczne Szczecin

Panele fotowoltaiczne możemy zainstalować zarówno na nieosłoniętym gruncie, dachu budynku lub jego elewacji. Wybór miejsca zależy w głównej mierze od dostępnego miejsca oraz jego nasłonecznienia. W Polsce Słońce świeci od południowej strony nieba, to właśnie w tym kierunku należy ustawić panele. Odchylenia na zachód czy wschód nie powodują jednak większych spadków mocy. Obszar, na którym dokonamy montażu powinien być niczym nie przysłonięty, dlatego najlepszym i najczęstszym wyborem jest spadzisty dach o kącie nachylenia 25 – 30 stopni. W przypadku płaskiego dachu bądź gruntu wykorzystuje się odpowiednie stelaże, aby uzyskać wymagane nachylenie. Dodatkowo przy instalacji paneli na ziemi należy zastosować podwyższenie, aby żadne rośliny czy budynki nie przysłaniały promieni słonecznych.

 

 

 

Budowa paneli fotowoltaicznych

fotowoltaika szczecinPanele fotowoltaiczne zbudowane są z modułów, a te z kolei składają się z ogniw fotowoltaicznych. Te ostatnie wykonane są z krzemu i najczęściej mają wymiar 15 na 15 centymetrów. W jednym module zazwyczaj mamy 60 ogniw, dostępne są również moduły z 48 lub 72 ogniwami. Moduł fotowoltaiczny znajduje się w stalowej lub aluminiowej ramie i zabezpiecza go hermetyczne szkło. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika panele zbudowane są z jednego lub kilku modułów, które łączymy ze sobą w odpowiedni sposób, aby uzyskać jak najefektywniejszą produkcję energii elektrycznej.

 

 

 

Jakie wybrać panele fotowoltaiczne?

fotowoltaika gryfinoNa rynku mamy obecnie szeroki wybór paneli fotowoltaicznych i trudno jednoznacznie wskazać te najlepsze. Każdy ma swoje indywidualne potrzeby, do których powinien dobrać odpowiednie panele. Jednak są aspekty, na które zawsze warto zwrócić uwagę, należą do nich moc, sprawność, marka, gwarancja, trwałość. Uwzględnienie tych wszystkich elementów pozwoli na mądrą inwestycję, która bez wątpienia posłuży nam przez lata. Warto porównywać ceny i materiały z jakich wykonano panele, ponieważ wpływają one na ich żywotność, a jak większość producentów gwarantuje mogą one służyć nawet 25 lat. Wybierając dobre jakościowo produkty możemy wydłużyć ich gwarantowany czas pracy.

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59

ustawienia ciasteczek