peoples

Jak kupić dobry klimatyzator do mieszkania?                

Jak kupić dobry klimatyzator do mieszkania?                

Klimatyzator w mieszkaniu nie tylko zapewni komfortowy odpoczynek, obniżając temperaturę, lecz również usunie z powietrza nadmiar wilgoci i stworzy przyjazny mikroklimat. Aby jednak prawidłowo spełniał on swoją funkcję, musi być dobrze dobrany do warunków, panujących w lokalu. Decydując się na klimatyzator w mieszkaniu należy wziąć zatem pod uwagę następujące parametry:

  • typ urządzenia (przenośny lub stacjonarny),
  • moc urządzenia,
  • poziom wytwarzanego przez urządzenie hałasu,
  • klasę energetyczną urządzenia,
  • dodatkowe funkcje klimatyzatora.

Z naszego wpisu dowiesz się, jak wybrać dobry klimatyzator.

Który model klimatyzatora jest lepszy: przenośny czy stacjonarny? 

Klimatyzatory przenośne to mobilne urządzenia umożliwiające chłodzenie powietrza w dowolnie wybranym pomieszczeniu w mieszkaniu. Aby móc z nich korzystać należy podłączyć rurę harmonijkową, która wyprowadzi ciepłe powietrze na zewnątrz oraz zamontować uszczelkę, która zapobiegnie napływowi ciepłego powietrza do wewnątrz. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim do małych mieszkań, ze względu na niewielkie gabaryty klimatyzatora. 

Klimatyzacja stacjonarna jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż składa się z jednostki zewnętrznej, instalowanej poza budynkiem, oraz wewnętrznej, montowanej w środku. Jednostki łączy układ sterujący i przewód freonowy, którym transportowany jest czynnik chłodniczy. Instalacja klimatyzacji stacjonarnej opłaca się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy chłodzić pomieszczenie przez całe lato.

W naszej ofercie znajdą Państwo bogaty wybór klimatyzatorów mobilnych i stacjonarnych, a także urządzeń kompaktowych, typu split oraz multi-split. Klimatyzatory typu split to urządzenia, w których parownik i wentylator w znajdują się w jego wewnętrznej części, a sprężarka, skraplacz i drugi wentylator w zewnętrznej. W przypadku urządzeń typu multi-split obsługa wielu pomieszczeń odbywa się jednocześnie jednym urządzeniem pracującym w systemie split.

Dobierz moc klimatyzatora i jego efektywność

Dobry klimatyzator do mieszkania to urządzenie, którego moc będzie dopasowana do powierzchni pomieszczenia. Pamiętaj, że 1kW mocy powinien starczyć na schłodzenie około 10 m2. Zakładana moc urządzenia będzie również zależeć od liczby osób, przebywających w mieszkaniu, ilości okien oraz ekspozycji mieszkania na północ lub południe. Podczas wybierania klimatyzatora do mieszkania zweryfikuj także klasę efektywności energetycznej urządzenia, od której zależy ilość zużywanego przez nie prądu. Klasa najwyższa oznacza najmniejszy pobór energii, a co za tym idzie, najniższe rachunki.

Dobry klimatyzator nie emituje zbyt wiele hałasu i ma funkcje dodatkowe

Dobry klimatyzator powinien działać w taki sposób, aby nie przeszkadzać ani nam, ani naszym sąsiadom, przy czym warto pamiętać, że klimatyzatory mobilne emitują większy hałas niż stacjonarne. Według przepisów wartość mierzona w odległości 1 m od klimatyzatora nie powinna przekraczać 35 dB(A). Dokładne dane, dotyczące emisji hałasu, znajdują się na karcie produktu. W końcu dobry klimatyzator do mieszkania będzie miał dodatkowe funkcje, takie jak możliwość programowania pracy w cyklu dobowym i tygodniowym, możliwość automatycznego włączania oraz wyłączania urządzenia przy określonych temperaturach, a także możliwość ustawienia trybu cichej pracy w nocy. 

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59