peoples

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami, które wykorzystywane są we współczesnych domach energooszczędnych oraz tych z ekologicznymi instalacjami CO. Dzięki nim można pozyskać energię cieplną zgromadzoną np. w ziemi, powietrzu czy wodzie. Największym atutem tego rodzaju pomp jest fakt, że są one całkowicie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, a montaż takiej pompy umożliwia nam korzystanie z odnawialnych źródeł energii, co jest rozwiązaniem przyjaznym naturze. 

 

 

Powietrzna pompa ciepła – jak to działa?

Zasada działania pomp ciepła najbardziej przypomina odwróconą lodówkę. Klasyczna lodówka, którą zna każdy z nas, działa na zasadzie wypompowywania ciepła z głównej komory i wyrzuca je na zewnątrz. Pompy ciepła działają w podobny sposób tylko na odwrót. Wykorzystują one ciepło z dolnego źródła, którym w przypadku pomp powietrznych jest powietrze. Pobierają energię cieplną z otoczenia i sprawia, że ta energia nadaje się do ogrzewania. Stosuje się ją do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Zasada działania powietrznej pompy ciepła nie jest wcale bardzo skomplikowana. Powietrze, które ma konkretną temperaturę, styka się z krążącym w obiegu czynnikiem chłodzącym i oddaje mu swoją energię cieplną. Następnie czynnik ten jest kierowany do sprężarki, która dodatkowo go spręża i podnosi jego temperaturę. Teraz jego ciepło może być przekazane do instalacji z wodą (np. CO albo CWU). Potem czynnik wraca do obiegu i rozpoczyna nowy cykl pracy. Pompy powietrzne mogą pracować i pozyskiwać ciepło nawet w ujemnej temperaturze, dzięki czemu nawet zimą skutecznie ogrzeją wnętrza domu.

Jak jest zbudowana powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła składa się z dwóch podstawowych elementów: hydroboxu i agregatu. Hydrobox to urządzenie wyglądem przypominające lodówkę, w którym znajduje się zasobnik wody użytkowej. Agregat to element montowany na zewnątrz budynku. Te dwa urządzenia są ze sobą połączone linią chłodniczą, którą płynie czynnik chłodniczy. Jego zadaniem jest odbieranie ciepła z otoczenia zewnętrznego i transportowanie go do środka budynku. 

 

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59