Instalacje centralnego ogrzewania w Szczecinie
W naszej firmie kompleksowo realizujemy montaż wszelkich instalacji związanych z ogrzewaniem, począwszy od montażu urządzenia grzewczego (np. pompy ciepła lub kotła gazowego), przez zaplanowanie i położenie instalacji grzewczej i gazowej, aż po montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej czy rekuperacji. Wykorzystujemy produkty uznanych firm i najwyższej jakości komponenty, co daje gwarancję długoletniego i sprawnego funkcjonowania całego wykonanego przez nas systemu ogrzewania budynku. Przy wyborze kotła polecamy szczególnie wydajne, efektywnie pracujące i oszczędne kondensacyjne kotły gazowe. Naszą przewagą nad innymi firmami jest dobór właściwych do indywidualnych potrzeb Klientów rozwiązań technologicznych, co zapewnia tak powstałemu systemowi optymalną efektywność i wydajność. Dzięki fachowości naszej pracy i jakości zastosowanych komponentów zamontowane ogrzewanie centralne umożliwia docelowo redukcję kosztów eksploatacyjnych i długotrwałe użytkowanie.
Wybierz interesujące cię segmenty oferty:
INSTALACJE WODNO – KANALIZACYJNE
Centralne ogrzewanie – co warto wiedzieć?
Systemy centralnego ogrzewania, które zapewniają potrzebne ciepło większości budynków, mogą być oparte na różnych urządzeniach grzewczych oraz różnych rodzajach paliwa (prądzie, paliwach stałych, promieniowaniu słonecznym). Tradycyjne systemy centralnego ogrzewania miały jedno źródło ciepła, którym był zwykle kocioł, oraz instalację przesyłającą ciepło do znajdujących się w różnych miejscach budynku grzejników. Dziś atrakcyjną alternatywą dla grzejników stało się ogrzewanie podłogowe. W przypadku nowych budynków warto o tym pomyśleć już na etapie ich projektowania.
Wybierając system centralnego ogrzewania, warto mieć na uwadze nie tylko koszt jego montażu, ale też późniejsze koszty eksploatacyjne. Należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata, dlatego ta decyzja powinna być przemyślana.
Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe?
Często nasi klienci zastanawiają się nad wyborem instalacji grzewczej: ogrzewać dom standardowo grzejnikami czy wykonać nowoczesną instalację ogrzewania podłogowego? A może połączyć te 2 rodzaje i wykonać tzw. instalacje mieszaną? Najczęściej w tym przypadku tzw. podłogówkę stosuje się w salonie, kuchni i łazienkach a w pozostałych pomieszczeniach grzejniki. Czy taki rozdział ma w ogóle sens?
Zastanowić się trzeba w tym przypadku nad tym, jaki jest okres użytkowania instalacji grzewczej. Uświadomienie sobie, że wykonuje się ją na kilka dziesięcioleci pomoże nam zrozumieć, że podejmujemy tę decyzję nie tylko na potrzeby obecnego źródła ciepła (np. kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym), ale również przyszłego. W ciągu całego okresu użytkowania instalacji grzewczej będziemy kilkukrotnie je wymieniać. O ile oczywiście będzie wykonane w należyty sposób oraz z odpowiedniej jakości materiałów.
Grzejniki na instalacji grzewczej wytrzymują ok. 10-15 lat po czym należy je wymienić. Ogrzewanie podłogowe wytrzyma bez problemu kilkadziesiąt lat. Przy czym należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na jakość zastosowanych materiałów, przede wszystkim tych, które są zalewane w posadzce. Nasi klienci w tym przypadku czują się wyjątkowo spokojnie, ponieważ korzystamy z produktów bardzo renomowanego producenta, jakim jest firma TECE.
TECE, w odróżnieniu od przeważających na rynku standardowych systemów zaciskowych, to system oparty o tuleje nasuwane. Ma to szereg zalet, w tym m.in.: brak oringów, dużo pewniejsze połączenie, zwiększony przekrój przepływu w kształtkach. Złe wykonanie połączenia jest praktycznie tutaj niemożliwe, co potwierdzają tysiące naszych połączeń. Dla zwiększonej pewności stosujemy tylko kształtki mosiężne (producent posiada w swojej ofercie również z tworzywa, dlatego tutaj warto dowiedzieć się na jakim materiale dana firma pracuje). Zdarzyło się nam już kilkukrotnie poprawiać po innych ekipach źle wykonane połączenia w innych systemach.
Kolejną bardzo istotną różnicą między grzejnikami a ogrzewaniem płaszczyznowym (np. ogrzewanie podłogowe) jest temperatura zasilania danego systemu. Chodzi tutaj o to, do jakiej temperatury musimy podgrzać wodę w instalacji centralnego ogrzewania, aby uzyskać odpowiednio wysoką moc grzewczą, która wystarczy do ogrzania naszego domu. Ogrzewanie podłogowe jest tzw. systemem niskotemperaturowym, tzn. do uzyskania wysokiej mocy grzewczej, wystarczy mu dużo niższa temperatura zasilania, niż ma to miejsce w przypadku grzejników. Ogrzanie wody do wyższych temperatur oznacza konieczność dostarczenia większej ilości energii, czyli większego drewna, węgla, gazu lub prądu. Urządzenia grzewcze są w różnym stopniu wrażliwe na wzrost temperatury zasilania. Najczęściej zależność ta wygląda tak, że im czystsze źródło ciepła (pompa ciepła), tym ta wrażliwość jest wyższa. Jaki jest z tego wniosek? Jeśli w tej chwili decydujesz się zamontować urządzenie grzewcze na paliwo stałe (kocioł na drewno, węgiel, pellet), to przygotuj już instalację grzewczą pod przyszłe rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe jest tego najlepszym przykładem.
Coraz więcej trafia do nas klientów, którzy są już zmęczeni korzystaniem z kotłów na paliwo stałe i korzystając z dofinansowania decydują się na wymianę pompa ciepła + fotowoltaika. Jest to bardzo słuszna droga. Problemem jest jednak to, że zazwyczaj są to domy ogrzewane za pomocą grzejników. W efekcie musimy proponować wyższe moce pomp ciepła, a co za tym idzie większe instalacje fotowoltaiczne. Gdyby taki sam budynek miał w 100% ogrzewanie podłogowe, to koszt zamontowania pompy ciepła i fotowoltaiki byłby wyraźnie niższy.
Na koniec warto zauważyć, że możliwość obniżenia kosztów w przyszłości to jedno, ale nie należy zapominać o najważniejszej zalecie ogrzewania podłogowego – komfort użytkowania. Każdy nasz klient na pytanie, czy w kolejnym swoim domu zamontowałby ogrzewanie podłogowe czy chciałby jednak grzejniki, jednoznacznie odpowiada – tylko 100% podłogówki. To dla nas wyraźne wskazanie, że od lat dobrze doradzamy naszym klientom.