peoples

Jak działa rekuperacja?

Jak działa rekuperacja?

Utrzymanie odpowiedniej wentylacji jest bardzo istotnym zagadnieniem zarówno w domach mieszkalnych, jak i magazynach, biurach, fabrykach oraz innych zakładach pracy. Jednym z rodzajów wentylacji, któremu warto przyjrzeć się bliżej, jest rekuperacja. Pojęciem tym określamy wentylację mechaniczną, która za pomocą odpowiednich urządzeń wymusza proces wymiany powietrza w pomieszczeniach.

Dzięki niej możliwe jest nawiewanie powietrza z zewnątrz budynku w sposób kontrolowany oraz jego wywiewanie z wnętrza pomieszczeń. Bardzo ważną zaletą systemów rekuperacyjnych jest nie tylko wymiana powietrza w budynkach, ale również związane z tym odzyskiwanie części energii cieplnej.

Centralnym urządzeniem tego rodzaju wentylacji jest rekuperator wraz z wymiennikiem, który pozwala na odzyskiwanie ciepła poprzez przekazywanie energii między dwoma strumieniami powietrza – tym, który wchodzi do wnętrza pomieszczenia, oraz tym, który jest z niego usuwany. Co ciekawe, powietrze ogrzewa się tylko dzięki rekuperatorowi i nie potrzeba do tego żadnej dodatkowej energii z zewnątrz. Działanie rekuperacji polega na tym, że w zewnętrznej części budynku znajduje się tak zwana czerpnia pobierająca świeże powietrze, następnie jest ono mechanicznie wtłaczane do wnętrza instalacji, gdzie zabiera energię cieplną od zużytego powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Następnie to zużyte i zanieczyszczone powietrze odpowiednimi kanałami jest wyprowadzane na zewnątrz, a ogrzane i oczyszczone świeże powietrze przepompowuje się do wewnątrz.

 

Dobór odpowiedniego urządzenia

Rekuperacja cieszy się obecnie coraz większą popularnością i na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, z których trudno nam nieraz wybrać najbardziej odpowiednie. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, jaka powierzchnia ma być obsługiwana przez wentylację i w zależności od niej dobrać odpowiedni rodzaj rekuperatora. Przede wszystkim zaś kierujemy się wskaźnikiem wymiany powietrza, ponieważ im jest on wyższy, tym bardziej obniżają się koszty eksplatacyjne, a także zwiększa się trwałość urządzenia.

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59