peoples

Jak wybrać dobrą pompę ciepła?

Jak wybrać dobrą pompę ciepła?

Pompy ciepła są ekologicznymi i ekonomicznymi urządzeniami, służącymi przede wszystkim do ogrzewania domu, a także do uzyskiwania ciepłej wody czy nawet chłodzenia pomieszczeń.

Do działania wykorzystują energię z powietrza lub gruntu, wymuszając przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Zjawisko to zachodzi na skutek działania energii mechanicznej, dostarczanej z zewnątrz. Sprawdź w naszym wpisie, jak wybrać właściwe urządzenie.

Zastanów się, do czego ma służyć pompa

Przede wszystkim zastanów się, jakie funkcje ma spełniać pompa ciepła. Czy ma tylko ogrzewać pomieszczenia? A może także chłodzić powietrze w letnie dni? Pamiętaj, że większość pomp ciepła z funkcją grzania ma jednocześnie wbudowaną funkcję podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jeśli natomiast zależy ci wyłącznie na ciepłej wodzie, wybierz nieco różniącą się od pozostałych pompę przeznaczoną tylko do podgrzewania c.w.u. 

Jaki rodzaj kolektora będzie najlepszy na twoją działkę?

Następny krok to wybór kolektora. Jeśli dysponujesz działką o dużej powierzchni, możesz pozwolić sobie na kolektor poziomy. Istnieje również możliwość wykonania odwiertów pionowych, zajmujących mniej miejsca, jednak dużo bardziej kosztownych.

Optymalne źródło górne dla pomp ciepła

Oferowane przez nas wysokiej jakości pompy ciepła to systemy grzewcze, najlepiej współpracujące z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli najczęściej podłogowym. Dobierając pompę ciepła zastanów się zatem, jaki rodzaj ogrzewania planujesz zamontować w swoim domu.

Ważne są moc pompy i COP

Wybierając pompę ciepła nie zapomnij zwrócić uwagi na jej moc. Zależeć ona będzie od temperatur źródeł dolnych i górnych, zwłaszcza w pompach powietrze/woda. Bardzo ważny podczas wyboru pompy jest wskaźnik COP, czyli wskaźnik efektywności. To on określa sprawność działania urządzenia, czyli stosunek ilości ciepła oddanego do instalacji grzewczej i ilości energii elektrycznej z sieci. Im niższy, tym urządzenie będzie mniej sprawne. Najlepiej wybieraj pompy o współczynniku COP 3. Oznacza, to bowiem, że pompa na każdy 1 kW mocy z sieci oddaje 3 kW ciepła.

Kiedy potrzebny jest…inwerter?

Ostatnim kryterium wyboru pompy ciepła jest to, czy będzie nam potrzebny inwerter, czy nie. Sprężarka z tym elementem pozwala na płynną zmianę mocy grzewczej, jednak jeśli nieruchomość nagrzewa się wolno i wolno stygnie, wówczas nie będzie on potrzebny.

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59