peoples

Różnice między wentylacją a klimatyzacją

Różnice między wentylacją a klimatyzacją


Wentylacja i klimatyzacja służą  poprawie warunków panujących wewnątrz pomieszczenia, jednak nie można ich ze sobą utożsamiać. Co prawda posiadają pewne cechy wspólne, ale spełniają inne funkcje i mimo wszystko różnią się od siebie. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega to rozróżnienie i czym dokładnie charakteryzuje się każdy z wymienionych układów, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Do czego służy wentylacja?

Najprościej ujmując, wentylacja służy wymianie powietrza pomiędzy budynkiem i otoczeniem. Jej zadaniami są:

  • odprowadzanie brzydkich zapachów;
  • usuwanie zanieczyszczeń z powietrza;
  • zapobieganie wilgoci.

Wentylacja umożliwia dostęp do świeżego powietrza, co jest  warunkiem bezpiecznego mieszkania i przebywania w budynku. Brak wentylacji lub jej nieprawidłowe działanie prowadzi do nadmiernej wilgoci, rozwoju grzybów i bakterii, a co za tym idzie pogorszenia komfortu mieszkania oraz negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Wentylację dzielimy na:

  • wentylację grawitacyjną – opierającą się na naturalnej różnicy ciśnień pomiędzy budynkiem a otoczeniem; mamy z nią do czynienia, gdy na przykład otwieramy okno;
  • wentylację mechaniczną – czyli wymuszoną; wymiana powietrza odbywa się przez kanały wentylacyjne przy pomocy śmigieł wentylatora.

Jak działa klimatyzacja?

Wiemy już, jak działa wentylacja. Czym więc różni się od niej klimatyzacja? Obydwa układy wymuszają ruch powietrza, jednak klimatyzacja działa w obrębie jednego pomieszczenia i służy utrzymaniu stałej temperatury dostosowanej do pory roku – latem chłodzi, a zimą ogrzewa. Układ najefektywniej działa w obiegu zamkniętym, co oznacza, że aby dobrze spełniał swoje zadanie, nie należy w czasie pracy klimatyzacji otwierać okna. Omawiany układ składa się z dwóch jednostek, z których jedna znajduje się na zewnątrz, a druga wewnątrz budynku. Zasada działania klimatyzacji opiera się na odbieraniu przez czynnik chłodniczy w jednostce wewnętrznej ciepła z pomieszczenia i usuwania go na zewnątrz. Następnie schłodzone powietrze wraca przez jednostkę zewnętrzną i odbiera kolejną partię ciepła, a temperatura zaczyna spadać.

Wiemy już jak działają oraz do czego służą wentylacja i klimatyzacja. Podstawową różnicą jest to, że bez klimatyzacji można się obejść – bez wentylacji natomiast nie. Jednak w ostatnim czasie klimatyzacja przestała być luksusem dostępnym tylko w nowoczesnych wieżowcach lub drogich apartamentach. Dziś prawie każdy może poprawić sobie komfort życia i mieszkania, montując w swoim domu nowoczesną klimatyzację.

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59