peoples

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie domu gazem

Kiedy budujemy nowy dom albo przeprowadzamy w nim generalny remont wraz z wymianą instalacji, stajemy przed pytaniem, jaki sposób ogrzewania wybrać. Mamy coraz większą świadomość ekologiczną i jednocześnie chcielibyśmy znaleźć najbardziej ekonomiczną opcję, aby rachunki (szczególnie w sezonie grzewczym) nie obciążały zbytnio naszego budżetu. Dlatego coraz częściej decydujemy się na wybór innego sposobu ogrzewania niż tradycyjny piec na węgiel czy drewno. Jednym z wartych rozważenia rozwiązań jest ogrzewanie gazowe, które z wielu względów może być dla nas ekonomiczne i wiąże się z emisją niewielkiej ilości zanieczyszczeń.

Instalacje gazowe – zalety i wady

Jeżeli decydujemy się na wykonanie instalacji gazowej do ogrzewania domu, to mamy do wyboru dwie opcje – podłączenie się do zewnętrznej sieci gazowej lub zakup zbiornika przystosowanego do przechowywania gazu i zamontowanie go na własnej działce w pobliżu domu.

Ten sposób ogrzewania ma wiele zalet, wśród których główną jest bezobsługowość, ponieważ po uruchomieniu instalacji właściwie nie ma potrzeby zajmowania się nią, nie trzeba również pamiętać o dokładaniu paliwa do pieca. Wystarczy zaprogramować urządzenie, aby nie tylko ogrzewało wszystkie pomieszczenia, ale nawet podgrzewało wodę użytkową, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Oprócz tego niezbędne są jedynie coroczne przeglądy kotła gazowego. Warta podkreślenia jest także wysoka sprawność urządzeń gazowych, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo nowoczesne kotły gazowe nie wymagają osobnego pomieszczenia do ich zamontowania, ponieważ są niewielkie i nie brudzą otoczenia, jak zdarza się to w przypadku pieców na węgiel czy drewno, gdzie pyły i inne drobiny opału mogą zanieczyszczać otoczenie.

Jednak ogrzewanie gazowe wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim sama instalacja i przyłącza wymagają sporych nakładów finansowych w trakcie montażu. Poza tym jeśli w naszej okolicy nie ma sieci gazowej, to zwykle pozostaje nam jedynie zakupienie własnego zbiornika i wtedy musimy pamiętać o regularnym jego uzupełnianiu. Mimo tych wszystkich ograniczeń warto rozważyć taki sposób ogrzewania naszego domu, ponieważ koszty eksploatacyjne mogą okazać się niższe niż w przypadku innych źródeł ciepła.

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59