peoples

Ogrzewanie domu za pomocą gruntowej pompy ciepła

Ogrzewanie domu za pomocą gruntowej pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła to jeden ze sposobów ogrzewania naszego domu wykorzystujący odnawialne źródła energii. Jego główne zalety to przyjazność środowisku, niskie koszty eksploatacyjne oraz pewność niewyczerpania się tego typu energii w przyszłości. W czasach gdy standardowe sposoby ogrzewania domów, takie jak węgiel, gaz czy elektryczność, stają się coraz droższe, warto zapoznać się z innymi dostępnymi możliwościami.

Ogólna zasada działania gruntowej pompy ciepła polega na wykorzystaniu niskotemperaturowej energii słonecznej i geotermalnej zgromadzonej w gruncie i wodach podziemnych (dolne źródło ciepła). W przypadku pomp gruntowych źródło to składa się najczęściej z kilkuset metrów rur umieszczonych w ziemi na danym terenie. Są one wypełnione niezamarzającą mieszaniną glikolu i wody, która w trakcie przepompowywania ogrzewa się do nieco wyższej temperatury niż na początku, ponieważ pobiera ciepło z gruntu. Następnie ciepło to jest odbierane przez górne źródło, które może występować na przykład w formie ogrzewania podłogowego lub grzejników.

 

Zalety i ograniczenia

Główne zalety pompy ciepła to niskie koszty eksploatacyjne z nią związane, a także wielofunkcyjność, ponieważ może ona służyć nie tylko do ogrzewania domu podczas niskich temperatur, ale także jego ochładzania latem. Istotną korzyścią jest również to, że ta forma ogrzewania pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii cieplnej. Dodatkowo samo urządzenie nie wymaga konserwacji ani wykonywania przeglądów technicznych.

Istnieją jednak również ograniczenia dotyczące tego źródła ciepła, a jedym z największych jest koszt samej pompy oraz całej instalacji, w tym wykonanie dolnego źródła ciepła składającego się z bardzo dużej ilości rur, które trzeba umieścić pod ziemią. Jednak gdy ten jednorazowy koszt podzieli się przez liczbę lat, przez ile pompa może funkcjonować, nakłady nie wydają się już tak wysokie w porównaniu z innymi rozwiązaniami, dlatego warto rozważyć wybór tej formy ogrzewania do naszego domu.

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59