peoples

Czy warto zamontować rekuperator?

Czy warto zamontować rekuperator?

Wentylacja mechaniczna, zwana również rekuperacją, jest obecnie coraz częściej montowana w budynkach o różnym przeznaczeniu. W odróżnieniu od znanej od dawna wentylacji grawitacyjnej pozwala na kontrolowanie ilości przepływającego powietrza oraz ogrzewa je, gdy wpada do wnętrza. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej i zapoznać ze wszystkimi najważniejszymi zaletami oraz dostrzec ograniczenia, które mogą wpływać na zmniejszenie jej funkcjonalności.

 

Główne zalety i wady wentylacji mechanicznej

Zamontowanie systemu rekuperacji pozwala na ciągłą wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych, pory roku i dnia. Mamy pewność, że w pomieszczeniach będziemy mieli świeże powietrze o wybranej przez nas temperaturze nawet wtedy, gdy okna są zamknięte, a na zewnątrz jest bardzo zimno lub gorąco. Po przejściu przez rekuperator zimą będzie ono odpowiednio ogrzane, a latem przyjemnie schłodzone. Dodatkowo nawiewane powietrze przechodzi przez filtr, który usuwa z niego nadmierną wilgotność, alergeny, niebezpieczne zanieczyszczenia oraz kurz. Możemy więc się nie martwić o to, czym oddychamy, nawet gdy na zewnątrz panuje smog albo gdy mieszkamy niedaleko ruchliwej drogi. Rekuperacja to także konkretne korzyści na ogrzewaniu, ponieważ podczas wymiany powietrza nie tracimy zawartej w nim energii cieplnej, ale odzyskujemy ją, by służyła nam ponownie. Co równie istotne, zawsze mamy możliwość kontroli tego, jak dużo świeżego powietrza chcemy dostarczać, ponieważ wystarczy ustawić to na sterowniku rekuperatora w zależności od aktualnych potrzeb.

Jednak rekuperacja ma również pewne ograniczenia, wśród których jednym z istotniejszych są wysokie koszty tego typu inwestycji. Najwięcej pieniędzy wydamy na zakup instalacji i jej montaż, ale musimy pamiętać również o corocznym przeglądzie serwisowym, regularnej wymianie zabrudzonych filtrów oraz pewnym zużyciu prądu, aby instalacja mogła działać. Dopiero gdy zapoznamy się z tymi wszystkimi zaletami i wadami rekuperacji, będziemy mogli świadomie zdecydować się na ten system wentylacji lub zrezygnować z jego zakupu.

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59