peoples

Odkurzacze centralne – nowy wymiar sprzątania

Odkurzacz to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wachlarz odkurzaczy przenośnych, różniących się od siebie pod względem ceny, mocy, wielkości i wielu innych parametrów. Nadal cieszą się one dużą popularnością, mimo wielu swoich wad, takich jak wysoki poziom generowanego hałasu, konieczność częstego czyszczenia. Największym ich minusem jest fakt, że stosowane w ich budowie filtry nie są dostatecznie szczelne, a zatem część zanieczyszczeń pozostaje w pomieszczeniu. Bardzo ciekawą alternatywą do tradycyjnych odkurzaczy mobilnych są odkurzacze centralne.

Czym jest odkurzacz centralny?

Odkurzacze centralne do pewnego czasu traktowane były jako ciekawostka rodem z filmu science-fiction, ewentualnie zbytek luksusu – obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż tego urządzenia we własnym domu. Składa się ona z jednostki centralnej (zawierającej silnik z turbiną generującą podciśnienie, separator zanieczyszczeń oraz zbiornik), wbudowanych w ściany przewodów do transportowania zanieczyszczeń oraz gniazd ssących, stanowiących wylot przewodu umieszczony w ścianie. Jednostka centralna stanowi serce całej instalacji – montowana jest ona na stałe, zazwyczaj w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, lub innym miejscu, położonym poza częścią mieszkalną domu. Dlaczego tam? Ponieważ silnik generuje dużo hałasu – jeśli zostanie umieszczony z dala od pomieszczeń mieszkalnych, jego praca nie będzie przeszkadzała domownikom, nawet w późnych godzinach wieczornych. Wylot powietrza z odkurzacza wyprowadza się zazwyczaj na zewnątrz, ale najlepsze jednostki, które posiadają kilkustopniowe oczyszczanie z zanieczyszczeń, pozwalają na wyrzut powietrza przy odkurzaczu. Dzięki temu ciepłe powietrze z odkurzacza nie jest bezpowrotnie tracone, a pozostaje w naszym domu. Dla alergików istnieje możliwość zastosowania także dodatkowego filtra typu HEPA.

Gniazda ssące znajdują się w części mieszkalnej. Ich ilość uzależniona jest od powierzchni domu i długości zastosowanych węży do odkurzania, zwykle jedno lub dwa gniazda wystarczają do odkurzenia całej kondygnacji domu. Długość węży wynosi od 7 do 12 metrów – mogą one być podłączane do gniazda ssącego lub być wyciągane z rurociągu (w systemie H-A-H).

H-A-H – wąż ukryty w ścianie

Ta druga opcja zyskuje ostatnio na popularności, ponieważ pozwala w pełni wykorzystać zalety systemu centralnego odkurzacza, ograniczając do minimum ilość potrzebnego miejsca na przechowywanie akcesoriów do sprzątania. System ten znany jest m.in. pod nazwą H-A-H (od ang. Hide-A-Hose), co tłumaczone jest w naszym kraju jako wąż ukryty w ścianie.

Liczne akcesoria

Współczesne systemy odkurzaczy centralnych mogą zawierać również inne rozwiązania, np.:

  • podłogową szufelkę automatyczną (przez którą zasysane są śmieci zmiecione przy pomocy zwykłej szczotki),
  • Wally Flexa (podręczny, rozciągliwy wąż do szybkiego sprzątnięcia zanieczyszczeń, np. w kuchni, przedsionku czy łazience) czy
  • VRooma (wąska kaseta ze schowanym wewnątrz wężem, najczęściej stosowany w kuchni).

Gwarancja na odkurzacze centralne

Przy wyborze jednostki centralnej warto również zwrócić uwagę na długość gwarancji udzielanej przez producenta. Dla najlepszych modeli na rynku wynosi ona nawet 25 lat.

marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59