peoples

Pompy ciepła

Jednym z elementów sprawnie działającego systemu energooszczędnej i ekologicznej instalacji CO w budynku może być pompa ciepła. Jest to urządzenie służące do pozyskiwania energii cieplnej zgromadzonej w środowisku – w ziemi, powietrzu lub w wodzie. Źródło pozyskania energii podpowiada dostępne rodzaje pomp ciepła: wyróżniamy pompy gruntowe, powietrzne, wodne i hybrydowe.

Zasada działania pompy jest w zasadzie identyczna, jak sposób pracy klimatyzatora lub… lodówki, tylko ciepło przemieszcza się w przeciwnym kierunku. Urządzenie wykorzystuje naturalny ruch energii z cieplejszego do zimniejszego miejsca, zużywając do pracy energię o wartości mniejszej, niż wartość energii dostarczonej przez siebie do wnętrza budynku. Pompy ciepła mogą również służyć do obsługi obiegu ciepłej wody użytkowej, a niektóre modele nawet do schładzania pomieszczeń. Pozyskana przez nie energia cieplna jest energią niskotemperaturową (zazwyczaj 30-40°C, maksymalnie do 60°C), dzięki czemu pompy te są doskonałym partnerem niskotemperaturowych instalacji grzewczych, np. ogrzewania podłogowego. Sprawdzą się one wyjątkowo dobrze w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Znakomitym uzupełnieniem kompleksowej instalacji w takim budynku będzie też montaż do systemu grzewczego rekuperatora.

Dlaczego warto montować pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła zapewnia użytkownikom wiele korzyści. Przede wszystkim urządzenie to pozwala pozyskiwać do swoich celów energię cieplną w sposób nieszkodzący środowisku. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest rozwiązaniem perspektywicznym, a jako takie i jako przyjazne naturze jest dziś często wspierane oraz dotowane; w zależności od lokalizacji montażu, można częściowo pozyskać środki finansowe lub niskooprocentowany kredyt na pompę ciepła. Urządzenie to jest w zasadzie bezobsługowe, nie generuje wysokich kosztów pracy, pozwala za to obniżyć realne wydatki na ogrzewanie budynku.

Inwestycja w pompę ciepła jest długofalowa (urządzenie to może działać nawet przez 30 lat), ale jeśli zacznie się o niej myśleć już na etapie projektu domu, to może się okazać wydatkiem podobnym do kotłowni gazowej bądź stałopalnej. Trzeba tylko pamiętać, że należy uwzględnić wszystkie koszty i zwrócić uwagę na pełną automatyzację pracy takiej instalacji. Warto zaznaczyć również fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, więc zastosowanie fotowoltaiki pozwoli na uzyskanie prawie darmowego ogrzewania domu. Zgodnie z ekologicznymi trendami, w przyszłości być może wszystkie pompy ciepła będą zasilane energią pochodzącą z biopaliw i OZE.

Za montażem pomp ciepła przemawia szybki zwrot kosztów poniesionych na tę inwestycję i niskie koszty eksploatacji pomp, a także możliwość doboru rodzaju i mocy urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika lub inwestora. Pompy ciepła sprawdzają się też świetnie jako uzupełnienie działających już instalacji i urządzeń np. kotłów na paliwa stałe, kominków czy kolektorów słonecznych. Nie wszyscy wiedzą też o tym, że pompy ciepła latem mogą spełniać dodatkowe funkcje, chłodząc pomieszczenia.

Pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla nowych i modernizowanych budynków, jak i dla wspomnianego już powyżej budownictwa energooszczędnego. Jeśli technologia zastosowana przy budowie pozwala zredukować zapotrzebowanie danego budynku na ciepło, montaż pomp ciepła będzie tym bardziej opłacalny. Ale również w przypadku budownictwa tradycyjnego można podejść kompleksowo do kwestii ogrzewania budynku, łącząc montaż wybranej pompy z ociepleniem ścian czy wymianą okien na bardziej szczelne.

Powietrzne pompy ciepła

WIĘCEJ »

Gruntowe pompy ciepła

WIĘCEJ »
marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

telephone-ico

tel. 91 350 82 74

kom. 506 159 289

kom. 503 940 880

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59