peoples

Pompy ciepła w Szczecinie

Jednym z elementów sprawnie działającego systemu energooszczędnej i ekologicznej instalacji CO w budynku może być pompa ciepła. Jest to urządzenie służące do pozyskiwania energii cieplnej zgromadzonej w środowisku – w ziemi, powietrzu lub w wodzie. Źródło pozyskania energii podpowiada dostępne rodzaje pomp ciepła: wyróżniamy pompy gruntowe, powietrzne, wodne i hybrydowe.

Zasada działania pompy jest w zasadzie identyczna, jak sposób pracy klimatyzatora lub… lodówki, tylko ciepło przemieszcza się w przeciwnym kierunku. Urządzenie wykorzystuje naturalny ruch energii z cieplejszego do zimniejszego miejsca, zużywając do pracy energię o wartości mniejszej, niż wartość energii dostarczonej przez siebie do wnętrza budynku. Pompy ciepła mogą również służyć do obsługi obiegu ciepłej wody użytkowej, a niektóre modele nawet do schładzania pomieszczeń. Pozyskana przez nie energia cieplna jest energią niskotemperaturową (zazwyczaj 30-40°C, maksymalnie do 60°C), dzięki czemu pompy te są doskonałym partnerem niskotemperaturowych instalacji grzewczych, np. ogrzewania podłogowego. Sprawdzą się wyjątkowo dobrze w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Znakomitym uzupełnieniem kompleksowej instalacji w takim budynku będzie też montaż do systemu grzewczego rekuperatora.

Czy warto montować pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła oferuje użytkownikowi wiele korzyści. Przede wszystkim pozyskuje on do swoich celów energię cieplną w sposób nieszkodzący środowisku. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest rozwiązaniem perspektywicznym, a jako takie i jako przyjazne naturze jest dziś często wspierane oraz dotowane; w zależności od lokalizacji montażu, można częściowo pozyskać środki finansowe lub niskooprocentowany kredyt. Urządzenie to jest w zasadzie bezobsługowe, nie generuje wysokich kosztów pracy, pozwala za to obniżyć realne wydatki na ogrzewanie.

Inwestycja w pompę ciepła jest długofalowa, ale jeśli zacznie się o niej myśleć już na etapie projektu domu, to może się okazać wydatkiem podobnym do kotłowni gazowej bądź stałopalnej. Trzeba tylko pamiętać, że należy uwzględnić wszystkie koszty i zwrócić uwagę na pełną automatyzację takiej instalacji. Warto zauważyć również fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, więc zastosowanie fotowoltaiki pozwoli na uzyskanie prawie darmowego ogrzewania domu.

Powietrzne pompy ciepła

WIĘCEJ »

Gruntowe pompy ciepła

WIĘCEJ »
marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

telephone-ico

tel. 91 350 82 74

kom. 506 159 289

kom. 503 940 880

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59