peoples

pompy ciepła Szczecin

Pompy ciepła – Szczecin

Jednym z elementów sprawnie działającego systemu energooszczędnej i ekologicznej instalacji c.o. w budynku jest pompa ciepła. Jest to urządzenie służące do pozyskiwania energii cieplnej zgromadzonej w środowisku – w ziemi, powietrzu lub w wodzie.

Nasze doświadczenie w tym zakresie sięga już kilkunastu lat. Osobiście dobieraliśmy oraz nadzorowaliśmy wykonanie pierwszej gruntowej pompy ciepła marki Vaillant w okolicy Szczecina, która do dnia dzisiejszego działa bezawaryjnie. Mamy stały kontakt z użytkownikiem, który jest bardzo zadowolony z dokonanego wiele lat temu wyboru.

Pompy ciepła są bezkonkurencyjne w kwestii wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pobierając ciepło z powietrza zewnętrznego bądź gruntu, pokrywają nawet do 80% zapotrzebowania na energię, nie emitując przy tym zanieczyszczeń.

Bardzo ważnym aspektem, który jest rzadko poruszany, są dodatkowe korzyści wynikające z zainteresowania się tematem instalacji wewnętrznych, w tym również pompą ciepła, na jak najwcześniejszym etapie inwestycji budowy domu. Dlatego zachęcamy do współpracy, nawet jeśli jesteś dopiero przed wyborem projektu swojego domu. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości ograniczyć koszty inwestycyjne, a także, aby całość spełniała Państwa potrzeby w maksymalnym stopniu.

Nasza siedziba znajduje się w Szczecinie, ale działamy na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Zapraszamy do kontaktu.

 

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

pompy ciepła szczecinPodobnie, jak kotły na paliwo stałe i gazowe, pompy ciepła ogrzewają pomieszczenia mieszkalne przy pomocy wody. Jedyne, czego potrzebują do działania to podłączenie do sieci elektrycznej. Są natomiast znacznie bardziej efektywne w działaniu i pobierają z sieci zdecydowanie mniej energii niż elektryczne kotły. Pompy ciepła mogą również służyć do obsługi obiegu ciepłej wody użytkowej, a niektóre modele nawet do schładzania pomieszczeń. Wiele modeli umożliwia funkcję odwrócenia kierunku działania. W rezultacie, zamiast ogrzewać mieszkanie, pompa ciepła będzie wyciągać energię na zewnątrz, a więc chłodzić.

Sposób, w jaki działają pompy ciepła, jest dokładnie taki sam, jak sposób działania klimatyzacji. Proces ten wygląda następująco: specjalna ciecz w niskim ciśnieniu wrze na zewnątrz, pobierając energię z otoczenia, po czym jest transportowana do środka, sprężana, dzięki czemu jej temperatura rośnie do kilkudziesięciu stopni. Ciecz jest skraplana, co sprawia, że oddaje, a raczej wydziela zebrane ciepło. Następnie ciecz zostaje rozprężona i ponownie wysyłana na zewnątrz w celu zebrania energii. Urządzenie wykorzystuje naturalny ruch energii z cieplejszego do zimniejszego miejsca, zużywając do pracy energię o wartości mniejszej, niż wartość energii dostarczonej przez siebie do wnętrza budynku. Do jej działania nie wykorzystuje się procesu spalania, a więc pompa nie produkuje spalin, popiołu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Pompy ciepła w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym.

Efektywność pompy ciepła w dużym stopniu zależy od temperatury zasilania, czyli do jakiej temperatury musi podgrzać wodę grzewczą (znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania). Im jest ona niższa (najlepiej 30-40°C), tym lepiej, dzięki czemu pompy te są doskonałym partnerem niskotemperaturowych instalacji grzewczych, np. ogrzewania podłogowego. Sprawdzą się one wyjątkowo dobrze w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Znakomitym uzupełnieniem kompleksowej instalacji w takim budynku będzie też montaż do systemu grzewczego rekuperatora.

 

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła - Stargard

Wyróżniamy pompy ciepła gruntowe, powietrzne i wodne. Posiadają one różne źródła pozyskania energii, dlatego też charakteryzują się specyficznymi cechami. Pompy typu woda-woda pobierają energię ze zbiornika wodnego. Z uwagi na skomplikowane uwarunkowania prawne w tym aspekcie oraz konieczność wykorzystania wolnej od zanieczyszczeń wody, ten rodzaj jest w naszym kraju praktycznie niewykorzystywany. Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie najbardziej popularne były pompy ciepła gruntowe, ponieważ były w zasadzie jedynym sensowym wyborem. Obecnie zdecydowanie najbardziej popularne są powietrzne pompy ciepła, z racji niższej kwoty inwestycyjnej. Postęp technologiczny spowodował, że przez zdecydowaną większość roku mają efektywność podobną do pomp gruntowych. Dopiero w przypadku mroźniejszych dni zaczyna ona spadać. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że istnieją również takie pompy, które podgrzewają wyłącznie wodę do celów użytkowych. Jest to jednak zupełnie inny rodzaj urządzeń, które warto stosować tylko w wyjątkowych przypadkach.

 

Jaką pompę ciepła wybrać?

Warto wiedzieć, że dobór pompy ciepła jest bardzo indywidualny. Najpierw należy się zastanowić nad rodzajem urządzenia. Część z naszych klientów nadal decyduje się na modele pobierające ciepło z gruntu. Uważają, że są w stanie wydać obecnie większą kwotę, aby w przyszłości mieć niższe rachunki. Najczęściej są to osoby, które niedługo planują zakończyć swoją czynną pracę zawodową, przez co spodziewają się istotnego obniżenia swoich dochodów w przyszłości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dobrej klasy gruntowa pompa ciepła powinna poprawnie pracować istotnie dłużej, niż powietrzne pompy ciepła.

Innym podejściem jest zdecydowanie się na model powietrzny, ale w połączeniu (od razu lub w najbliższej przyszłości) z instalacją fotowoltaiczną. Koszt obu takich instalacji będzie zbliżony do samej pompy ciepła gruntowej (wraz ze źródłem dolnym), natomiast koszty eksploatacji, przy odpowiednio dobrych doborach, zbliżą się do 0 (pozostaną koszty stałe, wynoszące ok. 200 zł rocznie).

 

Drugą bardzo istotną sprawą jest dobór urządzenia o odpowiedniej mocy. Tutaj dwie bardzo ważne uwagi:

  • nie można dobrać pompy tylko na podstawie powierzchni domu, potrzebne są również i inne dane. Profesjonalny dobór pompy ciepła odbywa się zawsze za pomocą specjalistycznego programu doborowego;
  • dany model o podanej mocy nominalnej nie jest równy innemu modelowi o tej samej mocy, np. przy niższych temperaturach jedno urządzenie oznaczone jako 8 kW może dawać mniej energii cieplnej od innego urządzenia oznaczonego 6 kW.

Między innymi z tych dwóch powodów odpowiedni dobór pompy ciepła jest bardzo istotną sprawą, o której nie można zapominać, oferując urządzenie dla konkretnego klienta.

 

Na jakim etapie budowy domu zająć się montażem pompy ciepła?

Wielu klientów zastanawia się, na jakim etapie budowy domu należy zająć się montażem pompy ciepła. Odpowiedź jest prosta: im wcześniej, tym lepiej i prawie zawsze taniej. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami. Klienci po rozmowie z nami bardzo często zmienili swoje patrzenie m.in. na poniższe zagadnienia:

  • wybór działki;
  • konieczności wykonania przyłącza gazowego;
  • konieczności murowania kominów wentylacyjnych i spalinowych;
  • zmiany wysokości styropianu na poddaszu użytkowym.

Jak widać, zakres tematów jest szeroki, dlatego naprawdę warto poświęcić trochę czasu na konkretną rozmowę, dzięki czemu uda się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwiać wszelkie niepewności.

 

Plusy i minusy instalacji pompy ciepła

Za instalacją pomp ciepła przemawia szybki zwrot kosztów poniesionych na tę inwestycję i niskie koszty eksploatacji pomp, a także możliwość doboru rodzaju i mocy urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika lub inwestora. Pompy ciepła sprawdzają się też świetnie na działających już instalacjach, gdzie montowane są zamiast kotłów na paliwa stałe (węgiel, pellet, drewno, itp.), kominków czy kolektorów słonecznych. Nie wszyscy wiedzą też o tym, że pompy ciepła latem mogą spełniać dodatkowe funkcje, chłodząc pomieszczenia. Urządzenie to jest w zasadzie bezobsługowe, nie generuje wysokich kosztów pracy, pozwala za to obniżyć realne wydatki na ogrzewanie budynku. Co bardzo istotne pozyskuje do swoich celów energię cieplną w sposób nieszkodzący lokalnemu środowisku, w którym egzystujemy. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest rozwiązaniem perspektywicznym, a jako takie i jako przyjazne naturze jest dziś często wspierane oraz dotowane. Minusy są w zasadzie tylko dwa:

  • koszt inwestycji. Można go jednak zdecydowanie obniżyć, korzystając z dotacji lub nisko oprocentowanych kredytów;
  • hałas: źle dobrane urządzenie niskiej jakości może generować poziom hałasu, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Dlatego tak istotne jest korzystanie ze sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy od wielu lat oferują urządzenia wysokiej jakości.

 

Co to jest COP?

COP, czyli Coefficient of Performance, jest podstawowym wskaźnikiem, który pozwala nam oceniać efektywność pracy każdej pompy ciepła. Jest to stosunek mocy grzewczej, która zostaje wyprodukowana przez pompę ciepła, do mocy elektryczne pobranej przez sprężarkę. Dla przykładu: jeśli w danym czasie pompa dostarczy 8 kWh energii cieplnej, pobierając z sieci 2 kWh prądu, to jej COP = 8/2 = 4. Jak więc widać, im wyższe uda się osiągnąć COP, tym lepiej. Wartość COP podawana jest dla konkretnych warunków temperaturowych, tj. dla danej temperatury tzw. dolnego źródła ciepła (czyli np. powietrza zewnętrznego w przypadku powietrznych pomp ciepła) oraz temperatury zasilania instalacji grzewczej. Wraz ze spadkiem tej pierwszej wartości i wzrostem drugiej, COP maleje, a co za tym idzie, również efektywność pompy ciepła spada. M.in. z tego powodu tak ważny jest odpowiedni dobór urządzenia do danego budynku oraz jego lokalizacji. Rozwinięcie wskaźnika COP jest SCOP, czyli sezonowy wskaźnik. Obrazuje on w dokładniejszy sposób zapotrzebowanie na energię urządzenia w ciągu całego roku. Nie jest on jednak wymagany przez obowiązujące normy, dlatego przedstawia je niewielu producentów.

Powietrzne pompy ciepła

WIĘCEJ »

Gruntowe pompy ciepła

WIĘCEJ »
marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59