peoples

Rekuperacja Szczecin

Rekuperatory – Szczecin

Polecamy zapoznanie się z naszą ofertą rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Oferujemy rozwiązania dostosowane do potrzeb lokali mieszkaniowych i domów, a także profesjonalne systemy wentylacyjne z możliwością odzysku ciepła przeznaczone do montażu w niewielkich zakładach przemysłowych, biurach, gabinetach lekarskich czy innych obiektach służących do prowadzenia szeroko rozumianej działalności usługowo-produkcyjnej. Zajmujemy się montażem rekuperacji, a także klimatyzacji na terenie Szczecina oraz okolic.

Zastosowanie rekuperacji w kompleksowych instalacjach grzewczych pozwala utrzymać powietrze w pomieszczeniach w lepszej jakości, czyste, bez owadów i kurzu, które mogłyby się przedostawać z pobliskich dróg. W nowoczesnym, energooszczędnym, bardzo szczelnym budynku instalacja rekuperacji to gwarancja większego komfortu i lepszego samopoczucia. Jej brak już po kilku latach może spowodować powstawanie pleśni w miejscach na ścianach, gdzie nie będzie żadnego przepływu powietrza. Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą rekuperatorów lub chcących poprawić jakość powietrza w budynkach zapraszamy do kontaktu.

 

 

Działanie rekuperatorów

Rekuperacja jest systemem mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Jest to rozwiązanie, które znacznie zwiększa komfort oraz efektywność cieplną domu. Polega na wymuszonym przez wentylatory przepływie powietrza i kierowaniu go do rekuperatora. To urządzenie, które nie mieszając świeżego, przefiltrowanego powietrza z zewnątrz, z brudnym i wilgotnym powietrzem wyciąganym z domu, przekazuje jego temperaturę. Innymi słowy, chłodne zewnętrzne powietrze, po przejściu przez filtry jest ogrzewanie powietrzem usuwanym z domu.

Sercem układu rekuperacji jest centrala wentylacyjna, nazywana rekuperatorem. Zasysa ona powietrzne zewnętrzne, które dociera do niej kanałem wentylacyjnym od czerpni. W samym rekuperatorze znajduje się wymiennik (np. przeciwprądowy lub rotacyjny), gdzie odzyskiwana jest energia. A skąd ona się bierze? Z powietrza, które pobierane jest z domu za pomocą anemostatów wyciągowych z tzw. brudnych pomieszczeń, czyli łazienek, kuchni, pralni czy garderoby. Ogrzewa ono świeże, zewnętrzne powietrze, po czym usuwane jest na zewnątrz. Bardzo istotną kwestią jest to, że w rekuperatorze znajdują się filtry, które oczyszczają nam powietrze. Przy zastosowaniu dokładniejszych filtrów można dodatkowo ograniczyć ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu zewnętrznym, takich jak alergeny, pyły, kurz, zarodniki grzybów i pleśni, czy też pyły zawieszone (np. PM2,5 lub PM10). W efekcie w domu korzystamy z czystszego powietrza niż to znajdujące się na zewnątrz.

Montaż rekuperatorów to bardzo oszczędny i ekologiczny sposób na wentylację domu. Nie wyrzucając ciepła razem z powietrzem, można oszczędzić około 30% wydatków przeznaczonych na ogrzewanie. To oszczędność zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. Jednak najważniejszym aspektem jest fakt, rekuperacja zapewnia czystsze powietrze w domu, a to dzięki filtracji. Owady, kurz i inne zanieczyszczenia mają zablokowaną drogę do pomieszczenia. Dużą zaletą jest również szybkie usuwanie zapachów i wilgoci. Rekuperacja pozwala także uniknąć hałasu z zewnątrz związanego z potrzebą otwarcia okna. Należy przy tym pamiętać, że mając rekuperację w domu, nadal możemy swobodnie otwierać okna. Różnica polega na tym, że w takim przypadku możemy je otwierać, natomiast przy braku rekuperacji, jesteśmy do tego niestety zmuszeni.

 

Wysoka jakość stosowanych materiałów

Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów materiałów z których wykonywane są instalacje rekuperacji. Nasze doświadczenia w tym zakresie pokrywają się z okresem wejścia na rynek polski systemów przeznaczonych specjalnie do domów mieszkalnych, czyli opartych na rurach tworzywowych, posiadających atest do stosowania w instalacjach wentylacyjnych. Pozwoliło nam to korzystać już wyłącznie z tego typu instalacji. Wiele firm wentylacyjnych wykonywało instalacje w domach wykorzystując materiały stosowane w instalacjach przemysłowych, czyli rury spiro i system trójnikowy. Były to rury które wymagały serwisu czyszczenia, a ich zabudowa pod sufitem ograniczała możliwości aranżacji wnętrza. W efekcie niewiele osób godziło się na takie ograniczenia. Na przestrzeni lat przetestowaliśmy bardzo wiele systemów, które dla laika wyglądają bardzo podobnie. W efekcie udało nam się znaleźć takie rozwiązanie, które jest najbardziej korzystne dla naszego klienta. Nie stosujemy systemu jednego producenta, tylko wybraliśmy najlepsze elementy od różnych, dzięki czemu niwelujemy wady niektórych rozwiązań, jednocześnie wykorzystując ich najmocniejsze strony. Stosujemy najlepszą dostępną obecnie na polskim rynku rurę PE, która oprócz tego, że posiada standardowy atest higieniczny, to w macierzy polimeru zawiera srebro, miedź i inne związki aktywne mikrobiologicznie, powodując brak ich migracji czy jonizacji. Niestety nie wszyscy producenci zwracają na to uwagę, a właśnie sposób, w jaki jony srebra znajdują się wewnątrz rury, jest bardzo istotny, w celu utrzymanie jej wysokiej jakości przez kolejne lata użytkowania. Bardzo często warstwa z jonami srebra jest tylko napylana, w efekcie jest ona wycierana w ciągu kilku lat przez przepływ powietrza, a istnieje również ryzyko, że cząstki te znajdując się w powietrzu nawiewanym, mogą osadzać się nam na płucach. W przypadku wymieszania jonów srebra w macierzy materiału wewnętrznego, tych problemów nie ma w ogóle. Stosowana przez nas rura jest dużo droższa od najtańszych dostępnych na rynku, ale stawiając na zdrowie i długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie przez naszych klientów, zdecydowanie stawiamy na bardzo wysoką jakość materiałów.

Do rekuperatora podłączone są 4 grube rury, zazwyczaj o średnicy 200mm. Dwie z nich wychodzą na zewnątrz (jedna czerpie powietrze, druga wyrzuca), a pozostałe dwie łączą się z rozdzielaczami. Do jednego z nich podłączone są rury, które nawiewają powietrze do pomieszczeń, a do drugiego te, które wyciągają zużyte powietrze. Tutaj też bardzo ważna uwaga. Część firm wykonuje te połączenia wyłącznie z rur elastycznych (tzw. flexy), co jest niedopuszczalne. Z jednej strony może to rodzić pewne problemy z uzyskaniem odpowiednio niskich poziomów oporów przepływów (rekuperator będzie musiał pracować na wyższych obrotach), a z drugiej najprawdopodobniej będą one wymagały wymiany po kilku latach. My wykonujemy te połączenia w rurze spiro (stalowa, ocynkowana, sztywna) zaizolowanej wełną o odpowiedniej grubości. Tylko podłączenia do rekuperatora są wykonywane z krótkich odcinków rur typu flex, dzięki czemu dodatkowo wyciszamy instalację rekuperacji.

 

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna składa się kominów wentylacyjnych, które z założenia mają wyciągać powietrze z takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Problem w tym, że aby powietrze zostało wyciągnięte, musi w inny sposób być dostarczone do pomieszczeń. W tym celu stosuje się nawiewniki okienne lub ścienne. Niestety, w zimnych okresach nawiewa przez nie zimne powietrze, dlatego też bardzo często są one zakrywane. Powoduje to zanik wymiany powietrza, albo następuje ono w taki sposób, że jednym kanałem powietrze jest wyciągane, a drugim nawiewane. Prawie każdy z nas miał do czynienia z kratką w łazience lub w kuchni, z której wieje zimnym powietrzem. Jak to możliwe, skoro tą kratką powietrze miało wywiewać? Właśnie dlatego, że w nowoczesnych budynkach, które nastawione są na minimalizowanie strat ciepła, wentylacja grawitacyjna działa poprawnie najwyżej przez kilka procent czasu w ciągu roku. W związku z tym, stosowanie rekuperacji w takich domach jest koniecznością, aby zachować wysoki komfort życia oraz chronić nasz dom, a tym samym również i nas, przed powstaniem grzybów i pleśni na ścianach.

Przy wentylacji grawitacyjnej zawsze mamy powietrze gorszej jakości niż na zewnątrz. Dopiero porządne przewietrzenie pomieszczeń powoduje, że czujemy „świeże powietrze“. Tylko czy na zewnątrz zawsze to powietrze jest świeże? Wyobraź sobie, że możesz mieć przewietrzane pomieszczenia w sposób ciągły, bez ich wychładzania i co bardzo ważne, oczyszczone przez filtry, a więc wyraźnie czystsze niż na zewnątrz. Czy naprawdę chciałbyś z tego zrezygnować?

Można obniżyć koszt rekuperacji, decydując się na nią odpowiednio wcześnie

Nie zacząłeś jeszcze budowy domu? Świetnie, to najlepszy czas, na rozważenie instalacji rekuperacji i jej rozplanowanie. Najpóźniejszym na to momentem jest etap przed przystąpienie do prac hydraulicznych (woda użytkowa, kanalizacja, ogrzewanie). Jednak im wcześniej tym lepiej. Wynika to z tego, że od razu projektując dom z rekuperacją możesz zrezygnować praktycznie ze wszystkich kominów. Jedynie jeśli ma być zamontowany kominek, to wybudowanie do niego komina jest niezbędne. Brak kominów ma bardzo wiele plusów: koszt stanu zerowego znacząco się obniża (koszt wybudowania komina to kilka tysięcy złotych, a często montowany jest z elementów systemowych, przez co jego koszt rośnie do kilkunastu tysięcy!), zyskujemy powierzchnię, która wcześniej była przewidziana na kominy (w sumie mogą to być 2-3m2) a także unikamy najbardziej newralgicznych miejsc na dachu, czyli obróbki w okolicach komina. Dla osób planujących instalację fotowoltaiczną bardzo istotną cechą jest brak zacienienia powstałego przez kominy, dzięki czemu można łatwiej i ładniej wkomponować taką instalację na dachu. Będzie ona również bardziej efektywna.

 

Wady i zalety rekuperacji

Rekuperacja jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Do tych pierwszych należy oczywiście sam koszt inwestycyjny. Przy dobrej klasy materiałach i urządzeniach oraz wysokiej jakości robociźnie koszt ten oscyluje w granicach 20-25tys przy średniej wielkości domach. Można go jednak obniżyć rezygnując z kominów wentylacyjnych na etapie stanu zerowego. W skrajnych przypadkach kwoty te potrafią się prawie zbilansować. Kolejną wadą jest konieczność wymiany filtrów, których koszt kształtuje się najczęściej w okolicach 200zł rocznie. Trzeba również znaleźć miejsce, gdzie będzie znajdować się rekuperator. Zazwyczaj są to pomieszczenia gospodarcze lub kotłownia albo strych. Jeśli ktoś za bardzo chce oszczędzić i wybierze najtańszą ofertę z takich materiałów ze słabej jakości rekuperatorem, to musi się liczyć z tym, że wentylacja taka będzie w sposób istotny słyszalna. Koniecznie należy tutaj zaznaczyć, że dobrze wykonana rekuperacja przy użyciu wysokiej jakości materiałów ma być w życiu codziennym niesłyszalna dla domowników. Nasi klienci potwierdzają, że w przypadku instalacji wykonywanych przez nas, tak właśnie jest.

Przechodząc do plusów warto zauważyć, że jest ich zdecydowanie więcej i są one dużo bardziej istotne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt dużo wyższego komfortu życia w domu z rekuperacją. Odczuwa się to szczególnie wtedy, jak z jakiejś przyczyny rekuperator przez kilka dni nie działa. Wielu naszych klientów właśnie w takim momencie zdecydowało, że jeśli w przyszłości będą budować kolejny dom, to z pewnością ponownie zamontują w nim rekuperację. W przypadku rekuperacji wymiana powietrza następuje w całym domu, a nie tylko w łazience i kuchni. Dzięki temu ograniczamy występowanie grzybów i pleśni. Filtrowane w rekuperatorze powietrze powoduje, że w ciepłe dni nie musimy otwierać okien, a więc nie wpuszczamy owadów. Oczywiście jeśli mamy ochotę to możemy otworzyć każde okno, nie wpływa to w sposób negatywny na działanie rekuperacji, ponieważ jest ona sterowana za pomocą wentylatorów, które w sposób ciągły nawiewają bądź wyciągają powietrze. Dzięki temu, że nie ma kominów wentylacyjnych, odzyskujemy miejsce w tak istotnych pomieszczeniach jak kuchnia i łazienki oraz unikamy często problematycznej obróbki dekarskiej kominów. Dużo łatwiej również zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu bez kominów. Wiele firm i czasopism branżowych wskazuje również na dużo niższe koszty ogrzewania domu z rekuperacją w porównaniu do domu z wentylacją grawitacyjną. W praktyce nie ma to jednak zastosowania, ponieważ wentylacja grawitacyjna nie działa w sposób prawidłowy w nowoczesnych domach (więcej w punkcie „Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna”), a więc koszt jej eksploatacji nie jest wysoki. Porównujemy jednak dom w którym wentylacja działa (rekuperacja) z domem w zasadzie bez wentylacji (grawitacyjna). W jakim domu chcesz zamieszkać Ty ze swoją rodziną?

 

Czy rekuperacja jest głośna?

Poprawnie wykonana instalacja rekuperacji w ciągu dnia ma być niesłyszalna dla użytkownika. Niestety, dość często instalacje takie są wykonywane przez nieodpowiednie osoby, albo z wykorzystaniem materiałów i urządzeń niskiej jakości (najczęściej te 2 elementy się ze sobą łączą). W efekcie użytkowanie jej jest dla mieszkańców uciążliwe i osoby odwiedzające takie domy, nastawiają się bardzo niekorzystnie do rekuperacji. Zupełnie niepotrzebnie. Osobiście zdarzało nam się, że rekuperator musiał został zamontowany w pomieszczeniu sąsiadującym z sypialnią. Inwestorzy zawsze obawiają się wtedy hałasu, jednak po uruchomieniu wszelkie obawy znikają. Montujemy tylko takie rekuperatory, które są na tyle ciche, że inwestor stojąc obok załączonego urządzenia na biegu nocnym, nie wie, że ono działa. Do tego odpowiednio wykonana instalacja przez naszą doświadczoną ekipę i można być spokojnym o utrzymanie ciszy w domu w każdym istotnym dla nas momencie. Koszty eksploatacji rekuperacji (np. zużycie prądu, filtry, serwis)? Na koszty eksploatacji rekuperacji składają się takie elementy jak zużyta energia elektryczna, wymiana filtrów oraz serwis. Zdecydowana większość rekuperatorów na rynku posiada już energooszczędne wentylatory, ale warto sprawdzić tą wartość w karcie katalogowej urządzenia. Ogólnie można jednak przyjąć, że całoroczny koszt energii zużytej przez wentylatory to ok.200zł rocznie. Im częściej rekuperator będzie chodzić na niższych obrotach tym to zużycie będzie niższe, a przy częstym wietrzeniu i używaniu wydajności zbliżonej do maksymalnej, zużycie wzrośnie. Warto zawrócić uwagę również na grzałkę elektryczną, tzw. wstępną, która jest elementem systemu przeciwzamrożeniowego. Wbrew opinii wygłaszanych przez producentów urządzeń z wymiennikiem obrotowym, koszt jej eksploatacji nie jest wysoki i średniorocznie to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Pod warunkiem, że jest to grzałka modulowana, czyli załączająca się tylko w takim stopniu, który jest niezbędny, a nie z całą mocą cały czas. Serwis rekuperatora warto wykonywać przynajmniej raz na 2 lata, a jego koszt oscyluje w okolicach 200zł, choć to jest oczywiście zależne od rodzaju rekuperatora i lokalizacji.

 

Grzanie i chłodzenie za pomocą rekuperacji?

Z racji tego, że mamy w ofercie zarówno instalacje grzewcze, rekuperacje jak i klimatyzacje, możemy kompleksowo podejść do tego tematu. Aby ogrzać lub ochłodzić dom musimy dostarczyć odpowiednią ilość energii. Jej ilość w przypadku nawiewania powietrza zależy od 2 czynników: różnicy temperatury pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu a temperaturą nawiewaną oraz od ilości nawiewanego powietrza. Trzymając się tej prostej nomenklatury i nie wchodząc w zagadnienia fizyczne, rekuperacja dostarcza za mało powietrza i o zbyt niskiej różnicy temperatur, aby skutecznie ogrzać lub ochłodzić dom. Sam pojedynczy klimatyzator ścienny ma wydajność przepływu powietrza wyższą niż większość rekuperatorów, które są przewidziane na cały dom. Poza tym nawiewa on dużo chłodniejsze powietrze i działa na zasadzie recyrkulacji, czyli ochładzając powietrze wewnętrzne dochodzi do niego również coraz chłodniejsze, dzięki czemu szybciej dochodzi do interesującej nas temperatury. Rekuperator chłodzi zawsze powietrze zewnętrzne, które może mieć np. 30stC. Z naszego doświadczenia wynika, że jedynym rozwiązaniem nad którym warto się zastanowić, jest podłączenie się do GWC (gruntowego wymiennika ciepła), kiedy urządzeniem grzewczym będzie glikolowa pompa ciepła (najlepiej z odwiertami). Pozwala to stosunkowo niewielkim kosztem schładzać powietrze latem oraz podgrzewać zimą. Nie można tego jednak taktować jako klimatyzacji, ponieważ efektywnie można obniżyć w ten sposób temperaturę o jakieś 2-4stC. Podgrzew zimą oznacza, że grzałka nie będzie musiała się załączyć oraz że będzie nawiewane powietrze o wyższej temperaturze.

Rekuperacja domów i mieszkań

WIĘCEJ »

Wentylacja mechaniczna przemysłowa

WIĘCEJ »
marker-ico

Jarosław Kucharski

ul. Milczańska 31d

70-107 Szczecin

info-ico

biuro@topac.pl

NIP: 955-207-63-59